TAŞINMA ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER

TAŞINMA ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Evden eve nakliyat öncesi iyi bir tercih yapmak için bilmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Taşımacılık işlemlerinde eşyalarınızı teslim edeceğiniz firmayı tercih ederken şirketin sadece bir K3 belgesine sahip olmasının aslında pek bir önemi yok.

K3 belgeli olması iyi olduğu anlamına gelmez

Ulaştırma bakanlığımız K3 belgesini verirken şirketlerin hizmet kalitesini kontrol etmemektedir, belli bir ücret karşılığında herkes belge alabildiği için bu belgeye sahip şirketlerin hizmetinin iyi olduğunu düşünmeniz yanlış olacaktır.

Fiyatlar sizi aldatmasın

Evden eve nakliyat yaptıracak müşteriler genellikle çok sayıda firma arayıp en ucuz fiyat teklifini veren firmayı tercih etmektedir. Tercih yaparken fiyatı göz önünde bulundurmak en yanlış karar olacaktır. Evini taşıtırken en ucuz firmayı tercih eden müşterilerin şikayetleri daima aynıdır. Ya eşyalarım kırıldı veya firma benden iki katı ücret talep etti.

Taşımacılık öncesi yaptıracağınız iş ile ilgili maaliyet hesabı yapmanızı öneririz. 2+1 büyüklüğüne sahip bir evin taşımacılığını yapacak olan kamyon’un kilometrede ortalama 1,50 TL yakıt tüketimi bulunmakta, bu evin yükleme ve boşaltmasında çalışacak olan ekibin maaliyetide var tabiki. Bu masrafların dışında ambajlama malzemesi, sigorta ücreti, kdv ve gelir vergisi gibi kalemlerde eklenecektir.

Toplu taşımacılık maduru olmayın

Toplu taşımacılıklarda eşyalarınız bir kamyona yüklenir ve daha sonra bir TIR’a aktarılır. TIR, doldukta sonra hareket etmektedir ki bu TIR’ın dolması 7-10 gün sürerken eşyalarınızın evinize gelmesi 3 haftaya kadar sürebilmektedir. Taşımacılık için görüştüğünüz firmalardan teslim tarihini mutlaka kesinleştirin ve teslim tarihini sözleşmenize belirtin. 

Sigortalı taşımacılık yanlış anlaşılmasın

Sigortalı taşımacılık işlemlerinde eşyalarınızın yüklü olduğu kamyon’un devrilmesi, kaza yapması, terör veya doğal afet neticesinde zarar görmesi halinde zararınız karşılanmaktadır. Yükleme ve boşaltma esnasında meydana gelen hasarlar hiçbir şekilde sigortanın teminat klozunda bulunmamaktadır.

Kamyon tercihi doğru yapılmalı

Taşımacılığı yapacak olan kamyon’un evden eve taşımacılık yapmak için özel üretilmiş kapalı çelik bir kasaya sahip olduğuna emin olun. Tenteli araçların tentelerinde varolan açık veya yırtıklardan ötürü hava şartlarına bağlı olarak eşyalarınız zarar görebilir veya kirlenebilmektedir.

G-K9KXG45196GTM-WP3VZC6